Aydın Kestanesi Tescillendi

Aydın Kestanesi Tescillendi

Aydın Ticaret Borsası'nın (ATB) 2010'da kente özgü kestane için yaptığı coğrafi işaret başvurusunun, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescile uygun görüldüğü bildirildi. ATB Başkanı Adnan Bosnalı, yazılı açıklamasında, Aydın kestanesini tanıtmak amacıyla çalışmaları 2010 yılında yoğunlaştırdıklarını belirtti.

Aynı yılın aralık ayında Kestane için yaptıkları coğrafi işaret başvurusunun, TPE tarafından tescile uygun görüldüğünü vurgulayan Bosnalı, şunları kaydetti: Türkiye'de kestane üretiminin yüzde 34'ünün ilimizden gerçekleştiğini, Aydın'da bile bilmeyen pek çok kişi var. Aydın kestanesi, tohum zarının, tohum içine çok az girmesi ve kolay soyulabilir olması gibi ayırt edici özellikleriyle kestane şekeri olmaya elverişlidir. Bursa'ya ilimizden şeker imalatında kullanılmak üzere Aydın kestanesi gönderiliyor. Amacımız, önümüzdeki yıllarda izlenebilirliği sağlandığında ve yasa çıktığında, kestane şekerleri ambalajlarında (Aydın kestanesinden imal edilmiştir) yazısını görmektir. Önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği coğrafi işaretini almayı da hedefliyoruz. Bunun için gerekli girişimleri başlattık. Kestanemizin dünya çapında hukuksal korumasını sağlamak, bundan sonraki süreçteki görevimizdir." 

Bosnalı, Aydın kestanesinin dünyada tanınırlığını artırmak amacıyla merkezi Cenevre'de bulunan, 40 ülkede 350'den fazla üyesi olan Origin Derneğine üye olacaklarını belirterek, açıklamasında, "Coğrafi işaret, üreticilerimiz ve tüccarlarımızın daha fazla kazanç elde etmesi amacıyla kullanılacak. Aydın kestanesi coğrafi işaretinin, Aydın için önemli kazanç olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.

http://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2014/01/07/aydin-kestanesi-tescillendi

07.01.2014
©2016 Tüm Hakları Saklıdır.